Kilka ważnych kwestii do tego jak mamy się przygotować do masażu. Przed przystąpieniem do masażu trzeba wziąć pod uwagę kwestię tego, że większość masaży pełni funkcję odstresowującą, wyciszającą oraz aromaterapią (często podczas masażu wykorzystywane są świece aromaterapeutyczne). Do tego typu masaży przedewszystkim możemy zaliczyć masaże klasyczne oraz relaksujące. Inną grupą są masaże ukierunkowane na określony cel, jak zniwelowanie bólu i napięć mięśniowych czy też poprawa zakresu ruchu po jakichkolwiek urazach czy wypadkach. W takim przypadku pacjenci powinni zdecydowanie wybrać masaż leczniczy czy też sportowy.
Bez względu na jaki rodzaj masażu się zdecydowaliśmy, do większości przygotowanie powinno wyglądać podobnie.
Przygotowanie do masażu
Przygotowanie do masażu może się różnić w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na:
- Przed wizytą w gabinecie masażu unikaj spożywania ciężkostrawnych posiłków, alkoholu i kofeiny. Pij dużo wody, aby nawodnić ciało.
- Jeśli możesz, wejdź pod prysznic przed masażem, aby oczyścić skórę.
- Wybierz odpowiednią bieliznę. Na ogół leży się w samej bieliźnie lub w specjalnej koszuli spa. Możesz również zabrać ze sobą wygodne ubrania, abyś po masażu nie był zbyt ściśnięty.
- Możesz zabrać ze sobą ręcznik, który możesz położyć na powierzchni masażu lub własnego ciała, jeśli chcesz mieć prywatność. Możesz również wziąć ze sobą ulubiony balsam lub olejek do ciała, jeśli masażysta pozwoli na ich zastosowanie.
- Jeśli masaż ma być leczniczy lub terapeutyczny, weź ze sobą wyniki badań medycznych lub lekarskich, aby masażysta mógł się z nimi zapoznać i korzystać z masażu do indywidualnych potrzeb.
- Jeśli jest to Twój pierwszy masaż, dobrze jest omówić z masażystą wszelkie wątpliwości: Twoje oczekiwania i obawy, aby masażysta mógł Cię zadwolić i odpowiednio wykorzystać techniki masażu do Twoich upodobań.
- Po zabiegu dobrze jest dać sobie kilka godzin na rozluźnienie się po masażu, aby wykorzystać jego korzyści i dodatkowe efekty stresu.
Co powinniśmy zrobić przed masażem:
- nie powinniśmy jeść 2 godziny przed masażem
- nasze ciało nie może mieć zmian chorobowych (często je zakrywamy i nie masujemy)
Co zapewniam do wykonania masażu:
- zawsze czysty i świeży ręcznik
- zawsze czystą, zdezynfekowaną łazienkę
- szlafrok
- klapki
- ręcznik do przykrywania miejsc niemasowanych lub bieliznę jednorazową
- zdezynfekowany stół
Masaż jest terapią manualną, która wpływa na wzmocnienie, pobudzenie układu krążenia, a także na psychikę. Masaż może mieć wiele zastosowań terapeutycznych, ale także przeciwskazań, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem zabiegu. Oto kilka innych:
Zastosowania masażu:
- Redukcja bólu i napięć mięśniowych
- Poprawa krążenia krwi i limfy
- Wzmocnienie zakresu i poprawa funkcjonalności ruchowej
- Redukcja stresu i napięcia emocjonalnego
- Poprawa jakości snu
- Przygotowania sportowe wykluczenie urazów
- Poprawa funkcji układu trawiennego i układu oddechowego
Przeciwwskazania do masażu:
- Otwarte rany, skaleczenia, oparzenia, skręcenia
- Ostre stany zapalne skóry
- Ciąża (w niektórych przypadkach jest potrzebna konsultacja z lekarzem)
- Choroby zakaźne, takie jak grypa lub ospa wietrzna
- Nowotwory
- Skłonność do tworzenia siniaków lub krwawień
- Skłonność do zakrzepów lub chorób układu krążenia
- Cukrzyca, szczególnie w przypadku masażu z wykorzystaniem masażu gorącymi kamieniami lub innych masaży zwiększających przepływ krwi.
Przed wykonanie masażu, ważne jest, aby poinformować masażystę o swoim stanie zdrowia, aktualnych urazach lub przebytych chorobach, aby zastosować procedurę do indywidualnych potrzeb i efektów wykonywanego masażu.